Klub Ziemski “6 Dębów”

Dwór Modzele-Bartłomieje

W sobota 19 września 2015r. w dworze w Modzelach-Bartłomiejach mieliśmy przyjemność gościć ponad 50-osobową grupę uczestników spotkania zorganizowanego przez Salon Klubu Ziemskiego 6 Dębów we współpracy z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Program obejmować:

  • prelekcja dr Macieja Rydla, Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, na temat: "Dawne dwory i pałace na Kresach Rzeczypospolitej", po prelekcji odbyła się długa i ciekawa dyskusja....
  • koncert w wykonaniu gdańskich artystów: Błażeja Maliszewskiego (altówka, adiunkt w Akademii Muzycznej w Gdańsku) oraz Eleny Aleksiejuk (fortepian, absolwentka konserwatorium w Saratowie, Rosja); program koncertu obejmować utwory polskich kompozytorów: H. Wieniawski, M. Karłowicz, K. Kurpiński, G. Bacewicz, J. Zarębski

Po części oficjalnej gospodarze zaprosili uczestników na poczęstunek na który składały się tradycyjne dania kuchni ziemiańskiej. Wiele osób skorzystało z możliwości wycieczek i spacerów po okolicznych łąkach wśród stawów i lesie, nieformalne dyskusje trwały aż do późnych godzin wieczornych. Fotografie z tego spotkania zostaną po ich opracowaniu umieszczone w zakładce galeria-foto.

 

6-7 czerwca 2015 był dla naszych gości szczególnym pobytem weekendowym. W tych dniach nasz Klub Ziemski "6 dębów" we współpracy z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim z okazji 25-lecia jego działalności zorganizować kolejne wydarzenie z cyklu: "Tradycje Polskiego Dworu". Duża część uczestników skorzystała z możliwości noclegu i nazajutrz spędzenia czasu na łonie przyrody. Program sobotniego spotkania obejmował m.in.:
- prelekcję multimedialną dr Macieja Rydla, Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, na temat "Polscy kompozytorzy i ich dwory".
- recital fortepianowy Pawła Rydla adiunkta Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W programie dominowała muzyka kompozytorów polskich: Michała Kleofasa Ogińskiego (Guzów), Stanisława Moniuszki (Ubiel), Władysława Tarnowskiego (Wróblewice), Ignacego Jana Paderewskiego (Kurylówka, Kąśna Dolna), Karola Szymanowskiego (Tymoszówka, "Atma"), Witolda Lutosławskiego (Drozdowo).
- prywatną biesiadę przy kolacji z dr Maciejem Rydlem po Jego prelekcji multimedialnej pt. "Skąd się wziął portyk w polskim dworze, czyli urok klasycyzmu".
- na koniec dnia były wety przy kominku